DUNÁNTÚLI-KÖZÉPHEGYSÉG
DUNÁNTÚLI-KÖZÉPHEGYSÉG
A Dunántúli-középhegység az ország központi részén végighúzódó tájegység, amely elválasztja egymástól a két alföldünket, és teljes egészében a határainkon belül található. A Balaton nyugati végétől a fővárosig és csaknem a Dunakanyarig egymástól nagyon eltérő karakterű tájak tarka összessége jellemzi. Súlypontja a 700 m fölé magasodó Bakony, ahol az ország egyik legnagyobb kiterjedésű üde erdők alkotta zónája található – gyertyános-tölgyesek és bükkösök párás, nyugat-balkáni hegyeket idéző világa. A tőle nyugatra, délre és keletre elterülő alacsonyabb hegységeket a szárazabb és melegebb klimatikus hatások nyomán inkább cseresek és molyhos tölgyesek uralják, de a mélyebb völgyekben és a magasabb tetőkön itt is megjelennek az üde erdők – gondoljunk akár a Keszthelyi-hegységre, akár a Gerecsére, vagy a Budai-hegységre.
A jó természetességű, őshonos fafajú erdők meghatározó aránya az ország nagytájai közül itt a leginkább jellemző – a Keszthelyi-hegységtől a Pilisig 60% feletti arányban fordulnak elő. A hegyek lábánál és a beékelődő medencékben, illetve a Velencei-hegységben már gyengébb az erdők természetességi állapota.
Az erdők kezelői zömmel állami erdőgazdaságok. Az állami erdők egy kisebb részét kezelik a Duna–Ipoly és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatóságok, de mellettük találhatók magán-, illetve közösségi tulajdonú erdők is. A magán-erdőgazdaságok között kiemelt figyelmet érdemel a zánkai Bálint-hegyi Erdőbirtokossági Társulat, ahol igen száraz cseres-tölgyes termőhelyen szálaló erdőgazdálkodás folyik, évtizedek óta.
BŐVEBBEN
A középhegység szentélyerdei szétszórtan találhatók, de egy helyen – a Vértes déli lejtőin figyelemre méltóan nagy kiterjedésű, összefüggő foltban találhatunk rájuk. Kirándulóhelyként is jól ismert idős tömbök találhatók még a Budai-hegységben vagy a Bakony szurdokaiban, a Tátika-hegyen pedig a Dunántúl talán legszebb öreg bükköse szegélyezi a kéktúra útvonalát. Több térségbeli szentélyerdő kapott erdőrezervátumként védettséget az elmúlt húsz évben, de korántsem az összes.
A Dunántúli-középhegységben aránylag könnyű fellelni és bejárni a szóba jöhető szentélyerdőket. Egy részük a fővárostól sincs messze, és jól jelzett turistautak hálózzák be a hegyvidék összes részét, amelyeken az idős erdők többsége is jól megközelíthető. Ettől persze még jó néhány órát el lehet tölteni a Budai-hegység szövevényes turistaút-hálózatán, a Pilis oldalában vagy a Bakony mélyén, ahogyan a Vértes belső területei sem adják meg könnyen magukat, ha gyalogosként vágunk neki a szerteágazó völgyrendszerek és hegyhátak labirintusának.
ISMERJ MEG TOVÁBBI ERDŐKET!
KÉPEK

